bezrobocie za wzgórzami

Pomiędzy wzgórzami Dalin, Chełm oraz Uklejna, 30 km na południe od Krakowa, nad rzeką Rabą i jej lewym dopływem Bysinką leżą Myślenice. Miasto o powierzchni 30,22 km² z liczbą mieszkańców sięgającą 18 383. Jest to siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej oraz jeden z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskich.

Dawno dawno temu, czyli jeszcze w czasach pogańskich

Pierwsza historyczna wzmianka o Myślenicach pojawiła się w latach 1253–1258 w Kodeksie Tynieckim i mówiła o umocnieniach obronnych. Myślenice broniły bowiem w owym czasie dostępu do stolicy Polski, Krakowa, od strony południowej. Jednak początki miasta sięgają czasów znacznie bardziej odległych. Początki historycznej myślenickiej osady to czasy pogańskie. Kluczową datą w historii osady był rok 1342, kiedy miała miejsce lokacja miasta. Przywilej lokacyjny nadał Myślenicom król Kazimierz Wielki. Od tamtej pory zaczął się intensywny rozwój osady. Niestety czas ten zakończył się w 1557 roku, kiedy to Spytek Wawrzyniec Jordan przekazał Myślenice kasztelanii krakowskiej. Wówczas miasto zaczęło podupadać.

Myślenice obecnie

Można pokusić się o stwierdzenie, że tak jest do dzisiaj. Ciężko znaleźć w mieście duże zakłady pracy, czy przemysł rozwinięty na ogromną skalę. Owszem Myślenice są pełne niepowtarzalnych obiektów i zabytków. Centralnym i najważniejszym punktem miasta jest rynek o kształcie zbliżonym do prostokąta z pierzejami długimi na 120/100/80/115 metrów. Znajduje się tutaj także Dom Grecki. Swą nazwę zawdzięcza goszczeniu licznych kupców ormiańskich, nazywanych wtedy przez miejscową ludność Grekami. Jednakże brak ducha przedsiębiorczości wśród mieszkańców sprawia, że nie wykorzystują oni w pełni potencjału miasta.

Podziel się swoją opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *