Co warto zobaczyć w Krakowie

Kraków, dawna siedziba królów i stolica Polski, to jedno z najpiękniejszych miast w naszym kraju. Każdego roku Kraków odwiedzają miliony turystów – wiosną i latem w okolicach Głównego Rynku, na ulicy Brackiej, Floriańskiej albo Szewskiej bywa naprawdę tłoczno. Zwiedzanie miasta będzie nieco spokojniejsze zimą i jesienią – warto rozważyć w szczególności tę ostatnią opcję. Planty otaczające Stare Miasto w Krakowie barwią się wówczas na żółto-pomarańczowo-czerwono i zachęcają do długich spacerów albo po prostu przycupnięcia na ławeczce z książką. Co wpisać na listę miejsc do zobaczenia podczas pierwszej wizyty w stolicy Małopolski? Poniżej pięć największych atrakcji Krakowa.

Bazylika Mariacka

Zwiedzanie Krakowa zwykle zaczynamy od Rynku Głównego. Nic dziwnego, jest to bowiem punkt centralny i serce miasta – od rynku odchodzą liczne, pełne uroku uliczki starego miasta, i to właśnie tutaj znajduje się najwięcej zabytków – kościół Mariacki, Sukiennice, wieża starego ratusza, kościół św. Wojciecha, a także ciekawe miejsca jak słynna Piwnica pod Baranami, pomnik Adama Mickiewicza – ulubiony punkt spotkań, czy wreszcie wejście do Podziemi Rynku.

Bazylika Mariacka to prawdopodobnie pierwsza budowla, na jaką zwrócicie uwagę w czasie wycieczki po krakowskim rynku. Monumentalny, gotycki kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny ma średniowieczny rodowód. Jego zachwycające wnętrze pełne jest witraży, rzeźb i obrazów. Do najsłynniejszych dzieł sztuki, jakie tu zgromadzono, należy bez wątpienia ołtarz Wita Stwosza z XV w.

Zwiedzający powinni pamiętać, że kościół wciąż pełni swoją funkcję religijną – odbywają się tu msze i inne obrzędy katolickie. Turyści mają do dyspozycji osobne, boczne wejście.

Co godzinę na północnej wieży Kościoła Mariackiego odgrywany jest hejnał – w kierunku czterech stron świata. Muzycy wykonujący utwór to strażacy Państwowej Straży Pożarnej, pełniący w dwuosobowych zespołach 24-godzinne dyżury. To wielki zaszczyt – warto pamiętać, że w dawnych czasach hejnał mariacki wyznaczał dokładnie godzinę 12 w południe – tym samym Kraków był pierwszym miastem na ziemiach polskich, w którym publicznie podawano dokładny czas.

Sukiennice

Sukiennice będą prawdopodobnie kolejnym miejsce, w kierunku którego zwrócicie się w czasie zwiedzania Rynku Głównego. Ten kupiecki gmach należy do najbardziej charakterystycznych i zarazem zachwycających budowli Krakowa. Krakowskie sukiennice zostały wzniesione w połowie XIV wieku, w miejscu dawnych drewnianych kramów handlowych. Jak sama nazwa wskazuje, pierwotnie w Sukiennicach sprzedawano przede wszystkim sukno. Dziś w Sukiennicach nabyć można zaś nie tylko odzież, ale i pamiątki, wyroby z bursztynu, oscypki i inne produkty regionalne.
Zamek Królewski na Wawelu

Zawieszonego na skarpie nad Wisłą i górującego ponad miastem zamku na Wawelu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Zamek Królewski, w którym rezydowali władcy z rodów Piastów (w tym Kazimierz Wielki), Jagiellonów (między innymi Władysław II Jagiełło i królowa Jadwiga) czy Wazów (król Zygmunt III Waza, który po jakimś czasie przeniósł dwój do Warszawy). Wielu władców, w tym wyżej wspomniani, pochowani są w grobowcu pod Wawelem.

Zwiedzanie zamku zaczynamy od zakupu biletów. Warto zaopatrzyć się w taki, który daje możliwość zwiedzania wszystkich stałych wystaw budowli – nie będzie to czas stracony, gdyż zamek skrywa przepiękne komnaty i liczne artefakty. Do stałych ekspozycji należą:
• Reprezentacyjne Komnaty Królewskie,
• Prywatne Apartamenty Królewskie,
• Skarbiec Koronny,
• Zbrojownia,
• wystawa pt. Sztuka Wschodu,
• Wieża Jana III Sobieskiego,
• Wieża Zygmunta III Wazy,
• Wieża Duńska,
• Wieża Jordanka,
• Kurza Stopka.

Warto spędzić trochę czasu w królewskich ogrodach, przystanąć przy murach z widokiem na wijącą się u ich stóp Wisłę. W sąsiedztwie zamku znajduje się Kaplica Zygmuntowska, ze zwracającą uwagę, złotą kopułą. Bez wątpienia trzeba do niej zajrzeć – w kaplicy znajduje się też wejście do grobowców.

Muzeum Narodowe w Krakowie

Jeden z największych oddziałów Muzeum Narodowego w kraju, mieści się przy al. 3 Maja 1, w sąsiedztwie zamkowych Błoni i niedaleko Parku Jordana. Można tu zobaczyć największe dzieła polskich i zagranicznych artystów, w tym “Czwórkę” Józefa Chełmońskiego, “Introdukcję” Jacka Malczewskiego, “Wieczór nad Sekwaną” Aleksandra Gierymskiego, “Czeszącą się” Władysława Ślewińskiego, “Dziewczynę z chryzantemami” Olgi Boznańskiej, “Orkę na Ukrainie” Leona Wyczółkowskiego i oczywiście liczne obrazy Stanisława Wyspiańskiego, zgromadzone w osobnej, poświęconej artyście stałej ekspozycji. Koniecznie trzeba sprawdzić także kalendarz wystaw czasowych.

Kopiec Kościuszki

Wychodząc z Muzeum Narodowego i spacerując przez Błonia dotrzemy w końcu do Kopca Kościuszki – jednego z symboli Krakowa. Warto wiedzieć, że w Mieście Królów znajduje się pięć kopców – ten poświęcony Tadeuszowi Kościuszce jest najbardziej okazały, ma aż 34,1 m wysokości.

Kopiec zlokalizowany jest na Górze św. Bronisławy, w dzielnicy Zwierzyniec. Budowa kopca trwała 3 lata i 9 dni – od 16 października 1820 roku do 25 października 1823 roku. Kopcem od początku budowy po dziś dzień zarządza Komitet Kopca Kościuszki. Wraz z kopcem warto zobaczyć wystawy dotyczące polskiej obronności, historii Krakowa i oczywiście Kościuszce.

Podziel się swoją opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *