Jaki kierunek studiów wybrać

Wkrótce będziesz musiał podjąć jedną z najważniejszych decyzji w życiu, nierzadko determinującą Twoje losy zawodowe – czyli jaki kierunek studiów, uczelnię, tryb kształcenia wybrać. Podjęcie takiej decyzji nie jest łatwe, jest jednak kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę i które mogą pomóc Ci dokonać właściwego wyboru.

Studia dzienne czy zaoczne?

Studia dzienne często oznaczają po prostu wyższy poziom kształcenia – student ma więcej czasu na zapoznanie się z materiałem, uczestniczy we wszechstronnych zajęciach. Mniej musi samodzielnie “nadrobić” – co, bądźmy szczerzy, po prostu nie zawsze ma miejsce. Co więcej, studenci dzienni mają duży kontakt z kadrą profesorską, mogą liczyć na codzienne wsparcie, wskazówki. Nie bez znaczenia jest też fakt, że uczestnicy studiów dziennych mogą po prostu w pełni doświadczyć słynnego studenckiego życia, uczestniczyć w inicjatywach, organizować koła studenckie, angażować w projekty.

Oczywiście studenci zaoczni również mają dostęp do konsultacji profesorskich, mogą wykazać zaangażowanie w życie uczelniane – ale w praktyce rzadko tak się dzieje. Zjazdy na studiach zaocznych odbywają się co tydzień bądź co dwa tygodnie i trwają od rana do wieczora. W tym czasie trudno nawiązać kontakty, rozpocząć jakąś ciekawą inicjatywę – choć to oczywiście możliwe.

A zatem czy studia zaoczne mają zalety? Owszem, i to bardzo istotne. Przede wszystkim pozwalają:

  • zdobyć wykształcenie bez poświęcania na to całości lub większości wolnego czasu – wiedza jest skumulowana, od studenta wymaga się jednak ogromnej samodzielności i motywacji;
  • pogodzić zajęcia na uczelni z pracą zarobkową – dodatkowo, jeśli student zaoczny znajdzie zatrudnienie w dziedzinie, w której się kształci, zyskuje ogromną przewagę na rynku pracy nad konkurentami, którzy latami zdobywali jedynie wiedzę teoretyczną i szukanie pracy odsuwali do momentu odebrania dyplomu;
  • rozwijać się wielokierunkowo i wszechstronnie – dobrze zorganizowany student zaoczny może kształcić się na więcej niż jednym kierunku i angażować w różnego rodzaju działalność zawodową i pozazawodową. Studia zaoczne wzmagają aktywność młodych ludzi.

Kierunek studiów – czym się kierować, wybierając go?

Dopasuj kierunek studiów do siebie – to łatwo powiedzieć. Ale jak tak naprawdę wybrać przyszłościowy kierunek studiów, taki, który pomoże Ci odnieść zawodowy sukces? Czy humanistyczne dziedziny faktycznie – jak się powszechnie uważa – nie gwarantują dobrej pracy? Czy absolwenta informatyki rzeczywiście czeka błyskotliwa kariera?

Jakkolwiek niewiarygodnie czy optymistycznie to brzmi, w czasie wybierania ścieżki kształcenia warto przede wszystkim wziąć pod uwagę własne zainteresowania i predyspozycje. Zwróć uwagę na to, że obie te kwestie mają ogromne znaczenie – być może marzy Ci się kariera fizyka, ale nauka matematyki to dla Ciebie koszmar? A może chciałbyś zostać tłumaczem przysięgłym, ale przez wszystkie lata szkolne nie udało Ci się porządnie nauczyć angielskiego i są podstawy by sądzić, że nie masz głowy do języków? Wypisz na kartce w dwóch kolumnach: w pierwszej swoje zainteresowania, kierunki, w jakich chciałbyś się rozwijać, a w drugiej – Twoje talenty. Postaraj się znaleźć kompromis między tym, co Cię pasjonuje, a tym, do czego masz naturalne predyspozycje.

Oczywiście wynik tych rozważań warto skonfrontować z sytuacją gospodarczą i popytem na rynku pracy. Warto przeglądać listy ciekawych kierunków studiów dla niezdecydowanych, sprawdzić opcje dofinansowań dla osób, które zdecydują się na kształcenie w bardzo rzadkiej dziedzinie. Ponadto sprawdź, kogo poszukują obecnie pracodawcy i jakie są tendencje w branżach, które Cię interesują – przejrzyj fora, strony w mediach społecznościowych, przez jakiś czas czytaj newsy o nowinkach, ciekawostkach – to pozwoli Ci rozeznać się w sytuacji.

Popularne kierunki studiów

Odpowiadając na pytanie postawione wyżej, humanistyczne kierunki studiów z przyszłością istnieją. Dowodem jest choćby fakt, że od kilku lat wśród najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce nieodmiennie wymienia się koreanistykę, filologię koreańską i pokrewne studia dotyczące Korei. Nic dziwnego – to rozwijające się państwo prowadzi coraz szerzej zakrojoną współpracę gospodarczą z Unią Europejską i można się spodziewać, a to oznacza popyt na tłumaczy i znawców Korei.

Nie dziwi oczywiście także, że do najchętniej wybieranych dziedzin kształcenia należą te związane z umiejętnościami technicznymi. Politechniki i kierunki informatyczne, w tym związane z cyberbezpieczeństwem oraz przetwarzaniem danych, doświadczają prawdziwego oblężenia. Popyt na techników, inżynierów i specjalistów będzie rosnąć, co wynika z coraz szybszego postępu technologicznego.

Co roku publikowane listy najpopularniejszych kierunków studiów w danym roku akademickim mogą zatem być kolejną cenną wskazówką na temat tendencji na rynku. Przykładowo, w rekrutacji na rok 2022/2023, zgodnie z informacją Ministerstwa Edukacji i Nauki, największa liczba kandydatów na studia dzienne zgłosiła się na kierunki:

  • informatyka (44 163),
  • psychologia (40 642),
  • zarządzanie (36 532),
  • prawo (22 066),
  • kierunek lekarski (21 017 – z wyłączeniem danych uczelni medycznych, nadzorowanych przez Ministra Zdrowia).

Z kolei największa liczba kandydatów na jedno miejsce dotyczyła takich kierunków jak:

  • koreanistyka (25,4),
  • informatyka społeczna (24,8),
  • orientalistyka-koreanistyka (24),
  • zielone technologie (22,0),
  • filologia koreańska (17,7).

Jeśli znasz już odpowiedź, co studiować, postaraj się teraz określić – gdzie na studia. Zgodnie z rankingiem resortu szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2022/2023 najpopularniejszymi uczelniami publicznymi w Polsce były:

  • spośród uniwersytetów – Uniwersytet Warszawski (45 234 zgłoszeń),
  • spośród politechnik – Politechnika Warszawska (48 011),
  • spośród akademii – Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (27 515),
  • spośród publicznych uczelni zawodowych – Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie (1 576).

(Źródło: gov.pl)

Warto mierzyć wysoko, dobrze jest jednak wysłać zgłoszenia na kilka uczelni. Powodzenia!

Podziel się swoją opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *