zabytkowy Radłów i jego rolnictwo

Niemałe miasto usytuowane w powiecie tarnowskim. Jego powierzchnia wynosi 16,83 km². Przy czym liczba mieszkańców nie oszałamia, bo jest ich tylko 2 771. Przez miasto przebiega Droga wojewódzka nr 975. W latach 1975−1998 miejscowość położona była w województwie tarnowskim.

Smutna historia miasta

Brak jest potwierdzonych wzmianek na temat Radłowa w przeszłości. Wiadomo jednak, że w XVII wieku była to wieś. Należała do biskupów krakowskich w województwie sandomierskim. Co bardzo ważne, a zarazem smutne to fakt, że to właśnie tutaj bronił się osamotniony oddział składający się z 6 oficerów i kilkunastu szeregowych. Było to w nocy z 7 na 8 września 1939 roku. Waleczni ludzie byli prawdopodobnie członkami z I batalionu 48 pułku piechoty. Odrzucili oni wielokrotne wezwania do poddania się. W efekcie zostali spaleni miotaczami ognia wraz z budynkiem szkolnym, w którym urządzili swoją fortecę. W miejscowości znajdują się mogiły żołnierzy, którzy uczestniczyli w I wojnie światowej i II wojnie światowej.

Rynek pracy, a raczej jego brak

Próżno szukać w Radłowie wielkich zakładów przemysłowych, które napędzałyby gospodarkę. Dlatego miejscowa ludność trudni się głównie uprawą roli. Reszta zaś postanowiła opuścić rodzinne strony. Idzie za tym postępujące wyludnianie i pustoszenia regionu.

A może turystyka?

Aspektem, który warto wykorzystać w Radłowie, są niewątpliwie walory historyczne miasta. Na jego terenie jest zlokalizowanych wiele obiektów, które zostały wpisane do rejestru zabytków. Należą do nich: historyczny układ urbanistyczny miasta, kościół parafialny, plebania wzniesiona w latach 1930−1933 czy zespół pałacowy z początku XIX wieku. Wszystko to może być początkiem rozwoju turystyki w mieście. Wiadomo, że turyści nie przyjadą jedynie w celu zwiedzania 4 obiektów. Dlatego trzeba im zaproponować dodatkowe atrakcje. Warto też pamiętać o przygotowaniu bazy noclegowej.

Podziel się swoją opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *