przemysł w Skawinie

Miasto Skawina jest zlokalizowane w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. Pełni funkcję siedziby gminy miejsko-wiejskiej. Jest jednym z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej. Leży nad rzeką Skawinką, w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów na południowy zachód od centrum Krakowa. Zajmuje powierzchnię 20,50 km² i liczy ponad 20 tysięcy mieszkańców.

Historia gospodarcza

Było to miasto opactwa benedyktynów tynieckich w powiecie szczyrzyckim województwa krakowskiego w końcu XVI wieku. Pierwsza wzmianka o osadzie jest datowana na XIII stulecie. Lokacja miasta miała miejsce w 1364 roku. W latach 1500–1600 powstały pierwsze cechy skawińskie. W wieku XIX wybudowano Browar Parowy. W kolejnym stuleciu powstała rafineria nafty, Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa, Fabryka Środków Kawowych. Rozpoczęto także budowę huty aluminium. Następnie założona została Spółdzielnia Spożywców. Na lata 1951–62 przypada powstanie wielu nowych zakładów przemysłowych.

Miasto obecnie

Całkiem niedawno, bo w roku 2014 na terenie Skawiny powstał park technologiczny. Z wielu przedsiębiorstw, które powstały przed laty, część została zamknięta jak np. Browar Parowy. Jednak zdecydowana większość funkcjonuje nadal. To właśnie liczne zakłady przemysłowe tworzą lokalny rynek pracy i dają zatrudnienie mieszkańcom. Aktualnie na terenie miasta prężnie działa aż 12 dużych przedsiębiorstw. Część z nich jest znana nie tylko na terenie kraju, ale także na arenie międzynarodowej.

Podziel się swoją opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *