Olkusz

OlkuszNa zachodnich rubieżach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (dokładniej na Wyżynie Olkuskiej) nad rzeką Babą, przy drodze krajowej nr 94 i przy drogach wojewódzkich: nr 783 i nr 791 zlokalizowany jest Olkusz. W odległości 20 kilometrów od miasta przebiega autostrada A4 będąca częścią drogi międzynarodowej o numerze E40. Metropolia jest siedzibą władz gminnych. Jej całkowita powierzchnia zajmuje 25,65 km². Z kolei liczba mieszkańców przekracza 36 tysięcy.

Bogata przeszłość osady

Pierwsze wzmianki na temat osady pochodzą już z czasów średniowiecza. To właśnie wówczas zaczęło rozwijać się na tych terenach górnictwo. Wszystko za sprawą pokładów srebra. Dokładna data lokacji miasta nie jest znana. Wiadomo jednak, że miała miejsce przed rokiem 1299. Gród już na początku XIV stulecia został otoczony murami obronnymi. Ruszyła wówczas także rozbudowa kościoła. Co ciekawe, miasto zostało wówczas zaliczone do największych i najważniejszych miast ówczesnej Małopolski. Swoją prestiżową pozycję zawdzięczało rozbudowie królewskich kopalń, a także położeniu na ważnym szlaku handlowym Wrocław – Kraków. W XV wieku wyczerpaniu uległy położone płytko pokłady surowców mineralnych. Wówczas rozpoczęto wydobycie z głębszych warstw. Okres wojenny nieco stłumił rozwój metropolii i całego regionu. Jednak tuż po nim nastały lata 60., w których rozpoczęła się budowa kopalni i osiedli mieszkaniowych, które zostały zasiedlone przez pracowników i ich rodziny.

Rynek pracy w Olkuszu

Nie da się ukryć, iż metropolia jest jednym ze znaczących ośrodków górnictwa rud cynkowo-ołowiowych w Polsce. Przemysł, który rozpoczął się w przeszłości, jest kontynuowany po dziś dzień. To właśnie w tym wiodącym sektorze gospodarczym miasta, lokalna ludność znajduje zatrudnienie. Praca w kopalni jest niejako przekazywana z pokolenia na pokolenia (z ojca na syna).

Podziel się swoją opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *