Piwniczna

PiwnicznaPiękna i niezwykle malownicza kraina położona nad rzeką Poprad, z licznymi szczytami górskimi w obrębie miasta. Przez metropolię biegnie linia kolejowa, ze stacją Piwniczna i przystankiem Piwniczna-Zdrój oraz droga krajowa 87 łącząca Nowy Sącz z miejscowym, byłym przejściem granicznym Piwniczna-Mníšek nad Popradom. Miasto położone w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Piwniczna-Zdrój. Zajmuje powierzchnię 38,3 km², na której mieszka stosunkowo niewiele, bo tylko 5 936 mieszkańców.

Piwniczna w przeszłości

Położenie przy ruchliwym trakcie handlowym na Węgry, liczne przywileje królewskie, spowodowały szybki i dynamiczny rozwój osady. Zasadźcą miasta na prawie magdeburskim był Hanko, mieszczanin pochodzący z Nowego Sącza. Królewskie Wolne Miasto Piwniczna zostało założone w Dolinie Popradu na mocy dekretu króla Kazimierza III Wielkiego w 1348 roku. Już w XVIII wieku miejscowość posiadała sieć wodociągową. Z kolei na początku kolejnego stulecia wybudowano m.in. szkołę, karczmę, pięć młynów, cysternę na wodę, papiernię i szpital. Lata poprzedzające 1884 rok okazały się kluczowe dla miejskiej gospodarki. Zostały bowiem wówczas odkryte źródła wód mineralnych. W efekcie zaczęli pojawiać się kuracjusze-turyści.

Miasto w dobie dzisiejszej

Aktualnie Piwniczna-Zdrój jest jednym z najbardziej znanych ośrodków letniskowo-wypoczynkowych. Przybywają tu kuracjusze z odległych zakątków kraju, ale nie tylko. W miejscowych ośrodkach leczniczo-wypoczynkowych stosuje się wannowe kąpiele mineralne, zabiegi borowinowe, natryski wodolecznicze, masaże, gimnastykę leczniczą, inhalację. Przede wszystkim jednak przybywający turyści mają możliwość skosztowania tych niezwykłych wód i zastosowania na własnym organizmie kuracji pitnej. Występują tu naturalne lecznicze wody mineralne, znane jako „kwaśne wody”. Są to wody wodorowęglanowo-magnezowo-wapniowo-żelaziste. Charakteryzują się wysoką zawartością jonów magnezowych i wapniowych.

Podziel się swoją opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *