rynek pracy w Nowym Wiśniczu

rynek pracy w Nowym WiśniczuW odległości zaledwie 8 km od Bochni, na Pogórzu Wiśnickim przy drodze wojewódzkiej nr 965 z Bochni do Limanowej leży malownicze miasto. Nowy Wiśnicz, bo to o nim mowa, zajmuje powierzchnię zaledwie 4,97 km². Na jego terenie mieszka niecałe 3 tysiące mieszkańców. Miasto jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Nowy Wiśnicz. W latach 1976–1982 miejscowość była siedzibą gminy Nowy Wiśnicz-Lipnica. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa tarnowskiego. Miasto leży na obszarze Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego.

Nowy Wiśnicz w przeszłości

Na kartach historii niewiele udaje się znaleźć na temat osady. Niemniej wiadomo, że w XII wieku był notowany jako wieś klasztorna. Prawdopodobnie z tych czasów pochodzi także pierwsza wzmianka na temat tegoż miejsca. Kolejne informacje pochodzą już z XIV stulecia. Wskazują na to, że osada najpierw była własnością rodu Kmitów, a następnie jej włodarzami byli Lubomirscy. Rok 1616 był wyjątkowy dla Nowego Wiśnicza. To właśnie wtedy miała miejsce lokacja. Niewątpliwie przyczynił się do tego Stanisław Lubomirski. 3 lipca 1863 roku miał miejsce wielki pożar, który strawił większość zabudowy miejskiej. Jak wiadomo, w tamtych czasach była ona drewniana.

Miasto obecnie

Największymi walorami miasta są zdecydowanie nieskażona przyroda, cenne zabytki architektoniczne oraz obiekty chronionej przyrody, które są zlokalizowane w bardzo bliskiej odległości. Ponadto przez miasto przebiega jeden ze szlaków turystycznych. W tym przypadku jest on niebieski, co oznacza, iż jest trasą dalekosiężną. Wszystkie powyżej opisane aspekty przyczyniają się do tego, że Nowy Wiśnicz trudni się głównie turystyką i rekreacją.

Podziel się swoją opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *