miasto którego nazwa wywodzi się od Toskanii

miasto którego nazwa wywodzi się od ToskaniiAlwernia to niewielkie miasto w powiecie chrzanowskim. Pomimo swojej niepozorności jest znaczącym ośrodkiem przemysłowym, wypoczynkowym oraz turystycznym. Jej założycielem był kasztelan wojnicki, który uwielbiał pielgrzymować do Włoch. Jednym z celów jego wypraw był Asyż, czyli miejsce, w którym Franciszek otrzymał stygmaty. Stamtąd udał się do pustelni o nazwie Alverno, która znajdowała się nad rzeką w Toskanii. Podziwiając okolicę zauważył, że jest ona bardzo podobna do jego posiadłości.

Okolica, która ugości każdego turystę

Niedługo potem ulokował w swoim mieście klasztor, który do dnia dzisiejszego jest jedną z atrakcji turystycznych Alwernii. Ponadto odwiedzający mogą liczyć również na możliwość zwiedzania wyjątkowej zabudowy rynkowej, która pochodzi z przełomu wieków XVIII i XIX. Warto podkreślić, że mieszkańcy, którzy tutaj żyją są ludźmi o bardzo dobrych sercach. Ponadto przedsiębiorczość mają zdecydowanie we krwi. Potrafili wykorzystać walory turystyczne i obecnie większość z nich trudni się właśnie w tym sektorze. Oferując m.in. gospodarstwa turystyczne, liczne miejsca noclegowe, wyborną kuchnię regionalną czy niełatwą sztukę rzemiosła.

Poza turystyką…

Dodatkowo lokalne społeczeństwo w dużej mierze pracuje również w sektorze chemicznym. Produkowane tu są przede wszystkim związki fosforu i chromu.

Ciekawostki, o których warto wiedzieć

  • W mieście znajduje się najstarsze w całej Polsce Muzeum Straży Pożarnej.
  • Były tu kręcone sceny do filmu pt. Alwernia wyreżyserowanego przez Konrada Szołajskiego. Jak twierdzą jego twórcy inspiracją była bogata twórczość teatralna Andrzeja Grabowskiego, który jest znanym w kraju aktorem teatralnym i filmowym. Ponadto przyczynił się również do tego Mikołaj Grabowski – polski reżyser teatralny i również aktor.

Podziel się swoją opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *