Alwernia to niewielkie miasto w powiecie chrzanowskim. Pomimo swojej niepozorności jest znaczącym ośrodkiem przemysłowym, wypoczynkowym oraz turystycznym. Jej założycielem był kasztelan wojnicki, który uwielbiał pielgrzymować do Włoch. Jednym z celów jego wypraw był Asyż, czyli miejsce, w którym Franciszek otrzymał stygmaty. Stamtąd udał się do pustelni o nazwie Alverno, która znajdowała się nad rzeką w Toskanii. Podziwiając okolicę zauważył, że jest ona bardzo podobna do jego posiadłości.
Okolica, która ugości każdego turystę
Niedługo potem ulokował w swoim mieście klasztor, który do dnia dzisiejszego jest jedną z atrakcji turystycznych Alwernii. Ponadto odwiedzający mogą liczyć również na możliwość zwiedzania wyjątkowej zabudowy rynkowej, która pochodzi z przełomu wieków XVIII i XIX. Warto podkreślić, że mieszkańcy, którzy tutaj żyją są ludźmi o bardzo dobrych sercach. Ponadto przedsiębiorczość mają zdecydowanie we krwi. Potrafili wykorzystać walory turystyczne i obecnie większość z nich trudni się właśnie w tym sektorze. Oferując m.in. gospodarstwa turystyczne, liczne miejsca noclegowe, wyborną kuchnię regionalną czy niełatwą sztukę rzemiosła.
Poza turystyką…
Dodatkowo lokalne społeczeństwo w dużej mierze pracuje również w sektorze chemicznym. Produkowane tu są przede wszystkim związki fosforu i chromu.
Ciekawostki, o których warto wiedzieć
- W mieście znajduje się najstarsze w całej Polsce Muzeum Straży Pożarnej.
- Były tu kręcone sceny do filmu pt. Alwernia wyreżyserowanego przez Konrada Szołajskiego. Jak twierdzą jego twórcy inspiracją była bogata twórczość teatralna Andrzeja Grabowskiego, który jest znanym w kraju aktorem teatralnym i filmowym. Ponadto przyczynił się również do tego Mikołaj Grabowski – polski reżyser teatralny i również aktor.