Na Podgórzu Wilamowickim, na północ od Beskidu Małego, w dolinie rzeki Soły, w powiecie oświęcimskim znaleźć można siedzibę gminy miejsko-wiejskiej, czyli Kęty. Pierwsza wzmianka o osadzie pojawiła się w 1238 roku. Prawa miejskie nadano 39 lat później. Pod koniec XVI wieku było to miasto królewskie starostwa oświęcimskiego w powiecie śląskim województwa krakowskiego. Aglomeracja może się poszczycić bardzo bogatą i burzliwą historią. Kęty należą do podkarpackiej strefy klimatycznej. Miasto położone jest na skrzyżowaniu dróg biegnących z Krakowa do Bielska-Białej i ze Śląska przez Oświęcim do Żywca. Aktualnie zajmuje areał 23,05 km² i posiada prawie 19 tysięcy mieszkańców.
Gospodarka i przemysł miasta
Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że rynek pracy ma się tutaj całkiem dobrze. Na terenie Kęt prosperuje dobrze rozwinięty przemysł. Swoje siedziby ma tutaj kilka dużych przedsiębiorstw, które zajmują się produkcją i obróbką metali nieżelaznych. Z kolei największa z nich wytwarza profile aluminiowe dla przemysłu budowlanego, motoryzacyjnego, wyposażenia wnętrz, maszynowego oraz wielu innych. Podstawowe profile jej działania to: profile aluminiowe, systemy okien, drzwi, fasad aluminiowych i rolet zewnętrznych,
opakowania giętkie, usługi budowlane (specjalistyczne usługi montażu fasad aluminiowych),
akcesoria budowlane (okucia okienne). Działają też firmy zajmujące się przemysłem spożywczym, maszynowym i drzewnym. W mieście pracę znajdą także kierowcy, ponieważ na terenie Kęt działa miejska spółka transportu autobusowego.
Warto wiedzieć
Układ urbanistyczny Kęt został wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego.