Małe aglomeracje miejskie charakteryzuje niska świadomość tego, czym jest wolontariat. Dla wielu osób to wciąż tylko wykonywanie pracy, bez otrzymywania za to jakiegokolwiek wynagrodzenia. Jak jednak wygląda to w praktyce? O tym poniżej.
Pierwsze doświadczenia zawodowe
O tym, że wolontariat pomaga w walce z brakiem zatrudnienia, wiedzą władze w Bukownie. W związku z tym miasto wraz z całą gminą przystąpiło do projektu, który ma na celu popularyzację tego typu działalności. Projekt ten jest częścią zadania publicznego Województwa Małopolskiego w dziedzinie promocji i organizacji wolontariatu w 2017 roku. Złagodzić problem niskiej świadomości poprzez edukację społeczeństwa lokalnego. Taka idea przyświecała twórcom. Po pierwsze wolontariat jest doskonałym sposobem na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego. Jest to niezwykle istotne w miejscu, w którym ciężko znaleźć pracę.
Być dla innych
Długotrwałe poszukiwanie zatrudnienia wiąże się z rozgoryczeniem oraz brakiem zadowolenia z własnej osoby. Spada również samoocena bezrobotnego. Zdaniem psychologów, podjęcie pracy jako wolontariusz, pomoże w zmianie myślenia. Przede wszystkim może wskazać, że nie jesteśmy całkowicie bezwartościowi, a inni faktycznie nas potrzebują. Wolontariat jest skierowany także do osób, które pierwsze doświadczenia zawodowe mają już za sobą. Przecież nikt nie powiedział, że na pomoc innym trzeba koniecznie poświęcać cały etat. Niektórzy przeznaczają na bycie wolontariuszem 1-2 dni w tygodniu. Są też i tacy, którzy do dyspozycji mają tylko jeden dzień w miesiącu. Oni również są dumnymi wolontariuszami. Pamiętajmy również, że wolontariat możemy zawrzeć w naszym cv.