ślusarstwo

Małe miasteczko w powiecie krakowskim, które jest siedzibą władz gminnych. Zajmuje powierzchnię tylko 4,43 km², a liczba mieszkańców nie sięga nawet 2,5 tysiąca. Biorąc pod uwagę położenie geograficzne, miasto znajduje się na Pogórzu Wielickim.

Przeszłość miasta

Początkowo Świątniki Górne istniały jako osada wiejska. Tak naprawdę nie jest do końca ustalone, kiedy pojawiła się pierwsza wzmianka o tym miejscu. Wiadomo jednak, iż prawdopodobnie w XI wieku była to już osada służebna. Należała do kapituły katedry krakowskiej. W drugiej połowie XVI stulecia wieś przejął kustosz. Z kolei w latach 1590–1600, biskup krakowski – kardynał Jerzy Radziwiłł sprowadził na te tereny prosto z Włoch rusznikarzy. Mieli oni za zadanie wyposażać chorągwie biskupie. W efekcie spowodowało to rozwój kowalstwa i płatnerstwa. Z kolei, gdy pod koniec XVIII wieku skończył się popyt na zbroje oraz szable, rzemieślnicy ci zaczęli wyrabiać zamki i kłódki.

Miasteczko dzisiaj

Aktualnie jest to lokalny ośrodek, który świadczy rozmaite usługi na rzecz populacji wiejskiej, rozsianej wokół metropolii. Największy odsetek ludzi pracuje w drobnym przemyśle metalowym. Bardzo często są to jednoosobowe działalności gospodarcze. Warto także podkreślić, iż dzięki swojej niezwykłej przeszłości, miasto jest znanym i cenionym ośrodkiem rzemiosła ślusarskiego. Ślusarze XXI wieku nie wykonują oprzyrządowania dla wojska, ale zajmują się wyrabianiem głównie artystycznych wyrobów. Dodatkowo także w dalszym ciągu produkują różnego rodzaju kłódki i zamki.

Czy wiesz, że..

Lokacja miasta Świątniki Górne miała miejsce dopiero w XX wieku, a dokładnie w roku 1997.

Podziel się swoją opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *