Miasto zlokalizowane w powiecie krakowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej. Usytuowane w odległości zaledwie 20 km na północ od Krakowa. Co ciekawe, należy do osad o bardzo długim i bogatym rodowodzie. Zdecydowana większość badaczy przeszłości twierdzi, że Skała jest najstarszym miastem w całej krainie, jaką jest Małopolska. Na naprawdę niewielkiej powierzchni, bo zaledwie 2,97 km² mieszka prawie 4 tysiące osób.
Historia
Pierwsze wzmianki na temat osady pochodzą z początku XIII stulecia. Sama lokacja miasta nastąpiła 10 listopada 1267 roku. Skała zawdzięcza nadanie praw miejskich Salomei, która była siostrą księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego. Ówczesne miasto klasztorne było położone na ważnym szlaku handlowym, biegnącym z Krakowa na Śląsk i dalej do Wielkopolski. Ludność trudniła się głównie rolnictwem i rzemiosłem oraz rozwożeniem soli po kraju. Miasto od początku było ważnym ośrodkiem handlowo-gospodarczym województwa krakowskiego. Niektóre przekazy wskazują także na to, iż rozwijało się tutaj także młynarstwo, a nieco później browarnictwo. Stopniowo kształtowało się rzemiosło: rzeźnictwo, szewstwo, kołodziejstwo, piekarnictwo, tkactwo. Oprócz tradycji handlowych ludność znana była z wyrobów kaszy tatarczanej i powideł. Wiek XIX był okresem spadku znaczenia miasta. Oddzielenie Skały od Krakowa granicą państwową doprowadziło do zerwania wielowiekowych tradycji gospodarczo-handlowych między oboma miastami.
Miasto dzisiaj
Metropolia zachowała po dziś dzień układ przestrzenny otrzymany w średniowieczu, który wyraźnie wskazuje na miejski charakter z czytelnie zachowanym podziałem w obszarze centrum i dużym rynkiem pośrodku, na którym znajduje się pochodzący z ok. 1800 roku kamienny posąg św. Floriana. Na rynek pracy składają się niewielkie firmy usługowo-handlowe. Najczęściej są to działalności 1-osobowe. Dla nielicznych jest także praca w edukacji.