miejsca pracy w Suchej Beskidzkiej

miejsca pracy w Suchej BeskidzkiejW niewielkiej kotlinie na skraju Beskidu Makowskiego i Beskidu Małego, u ujścia rzeki Stryszawki do Skawy leży Sucha Beskidzka. Miasto zajmuje powierzchnię 27,65 km². Liczba jego mieszkańców wynosi niecałe 9,5 tysiąca. Warto wspomnieć, że jest siedzibą starostwa.

Czasy przeszłości

Ciężko jednoznacznie określić, kiedy pojawiła się pierwsza wzmianka na temat osady. Wiadomo jednak, że w 1405 roku książę oświęcimski wydał przywilej, w którym zezwolił na lokację w tym miejscu osady. Skąpe dokumenty źródłowe niewiele jednak mówią o najwcześniejszym okresie dziejów Suchej. Pewne jest, iż w XVI stuleciu wieś została sprzedana krakowskiemu złotnikowi. XVII wiek z kolei był okresem szybkiego rozwoju.Wówczas to powstały huta szkła, młyn wodny, browar, suszarnia chmielu, gorzelnia, kuźnia żelaza i miedzi. W czasach PRL Sucha zdecydowanie zmieniła swoje oblicze. Wybudowano szpital powiatowy, a przy nim osiedle mieszkaniowe. Obok budownictwa komunalnego i spółdzielczego prężnie rozwijało się także budownictwo indywidualne. Powstały też zupełnie nowe gałęzie przemysłu jak np. fabryka mebli, zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego, wytwórnia sprzętu komunikacyjnego.

Miasto w dobie dzisiejszej

Można rzec, że obecna gospodarka miejska jest dość dobrze rozwinięta. Niektóre przedsiębiorstwa z lat poprzednich nadal istnieją i mają się dobrze. Powstało też kilka nowych. Ogólnie branże, w których mogą znaleźć zatrudnienie mieszkańcy to: zakłady przemysłu elektronicznego, meblarskiego, spożywczego.

Podziel się swoją opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *