Położony jest na wypłaszczeniu Kotliny Sądeckiej, w widłach rzek Dunajca i Popradu. Zajmuje powierzchnię 15 km², na której mieszka stosunkowo niewiele, bo tylko nieco ponad 9 tysięcy mieszkańców. Miasto jest siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej.
Daleka przeszłość
Pierwsza wzmianka na temat osady datowana jest już na 1257 rok. Wówczas to książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy nadał księżniczce węgierskiej Kindze ziemię sądecką. Już w 1358 roku ówczesny król Kazimierz III Wielki zezwolił na lokację Starego Sącza na prawie magdeburskim. Co ważne, jest to jedno z najstarszych miast w całej Polsce. Stary Sącz był wielokrotnie niszczony przez liczne pożary. Brak jest informacji, które potwierdzałyby rozwój gospodarczy tych ziem. Wiadomo tylko, iż z biegiem czasu biegiem miasto stopniowo traciło na znaczeniu na rzecz założonego w 1292 r. Nowego Sącza.
Miasto dzisiaj
Rozwój gospodarczy w metropolii pozostał niezmienny. Próżno szukać tu wielkich przedsiębiorstw. Władze miasta poradziły sobie jednak z tym problemem. Otóż kultura i turystyka to zdecydowanie dwa dominujące sektory rozwojowe miasta. W widłach Dunajca i Popradu rozciągają się tereny rekreacyjne z kilkoma zarybionymi stawami o łącznej powierzchni 16 ha. Wokół miasta rozciąga się Popradzki Park Krajobrazowy. Sama metropolia pełna jest niezwykłych zabytków. W związku z powyższym miasto ma charakter typowo turystyczny i to właśnie z tego czerpie największe przychody do swojego budżetu.