Dąbrowa Tarnowska to w zdecydowanej większości typowe miasto osiedli mieszkaniowych, zarówno jedno- jak i wielorodzinnych. Plusem jest niewątpliwie to, że władze postawiły na ich modernizację i rozbudowę. Dzięki temu sukcesywnie powstają nowe place zabaw i parkingi. Budynki z kolei zyskują piękne elewacje, które nie tylko cieszą oczy, ale również pełnią swoje podstawowe funkcje.
Niestety baza noclegowa oraz oferta gastronomiczna nie oszałamiają swoją rozpiętością. Mieszkańcy nie decydują się również na uruchamianie kolejnych punktów tego rodzaju. Wszystko ze względu na fakt, że miasto jest zazwyczaj postrzegane jako to „do odwiedzenia po drodze”. Wynika to z jego lokalizacji. Leży na trasie Krynica – Warszawa. Zaledwie 20 km od Tarnowa i 100 km od Kielc. Połączenie z pozostałymi metropoliami województwa również jest dość dobre. Stąd też większość ludzi tu mieszkających decyduje się na podejmowanie pracy w miastach ościennych jak chociażby wspomniany już Tarnów.
Sama Dąbrowa Tarnowska nie zachwyca także obfitą ofertą zabytkową. Indywidualne gospodarstwa domowe, które są zlokalizowane z dala od miejskiego zgiełku w głównej mierze trudnią się uprawą różnego rodzaju zbóż a także roślin okopowych. Istnieje tutaj również wieloletnia tradycja uprawy zarówno soczystych pomidorów, słodkich truskawek jak i pysznych ogórków gruntowych. Większość jest przeznaczana na potrzeby przetwórstwa. Niestety ten sektor nie jest w stanie zapewnić rolnikom gwarancji odbioru całości ich plonów. Miasto od roku 1999 pełni ponownie funkcję siedziby władz powiatu.