Miasto, któremu zawdzięczamy jedynego papieża Polaka

Miasto, któremu zawdzięczamy jedynego papieża PolakaWadowice to niewielkie miasto, które na koniec roku 2016 odnotowało niecałe 20 tysięcy mieszkańców. Pierwsze zapisy dotyczące tego ośrodka pojawiły się już w roku 1327. Jednak dopiero koniec XVIII wieku okazał się momentem przełomowym w jego rozwoju.

Metropolia jest znana przede wszystkim z tego, że to właśnie tutaj urodził się i wychował Karol Wojtyła. Jedna z najbardziej znanych polskich postaci naszych czasów. Dla większości persona związana przede wszystkim z kultem religijnym. To właśnie dzięki niemu Wadowice stały się jednym z najważniejszych ośrodków, do którego pielgrzymują wierni z całej Polski. Miasto poszczycić się również może zabytkami, głównie o charakterze sakralnym. Dodatkowo odbywają się również tutaj imprezy cykliczne i zawody. Miłośnicy szlaków turystycznych także będą zachwyceni ponieważ jest ich tutaj aż cztery. Każdy z nich o zróżnicowanym stopniu trudności.

Przyjeżdżający turyści, a głównie pielgrzymi spowodowali, że naturalną koleją rzeczy stało się powstawanie kolejnych lokali gastronomicznych, które karmią przybyłych. Niestety poza wspomnianymi aspektami, Wadowice nie gwarantują mieszkańcom kolejnych miejsc pracy. Stąd też większość osób, a zwłaszcza ludzi młodych decyduje się na podjęcie zatrudnienia poza miejscem zamieszkania i dojeżdżanie do pracy. Niektórzy podejmują również często niełatwą decyzję o emigracji.

Podziel się swoją opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *