historia Biecza

historia BieczaTo niewielkie miasteczko, które liczy niespełna 5 tysięcy mieszkańców, zostało założone już w X wieku. Miejsce, w którym dużo się dzieje. Mieszkańcy raczej nie mogą narzekać na brak rozrywki. A jak wygląda sytuacja na lokalnym rynku pracy?

Zatrważające bezrobocie

Niestety w tej kwestii już nie jest tak wesoło. W mieście panuje wysokie bezrobocie. Zdecydowanie wyższe aniżeli w całym województwie. Wśród aktywnych zawodowo, bardzo duża grupa podjęła zatrudnienie poza miejscem zamieszkania i każdego dnia zmaga się z męczącymi dojazdami. Ponad połowa bieczan trudni się rolnictwem. Spora grupa pracuje także w budownictwie. Zdecydowanie najmniejszy odsetek pracuje w branży usługowej.

Niewykorzystany potencjał

Miasto Biecz posiada spore walory architektoniczno-urbanistyczne. Pokaźna liczba zabytków, które są skumulowane na niewielkiej powierzchni, nadaje niepowtarzalny klimat temu miejscu. Niestety potencjał ten jest, póki co, niewykorzystywany w pełni przez władze i samych bieczan. Zdecydowanie pomogłoby to w stworzeniu nowych miejsc pracy.

Czy wiesz, że…

Na terenie miasta znajduje się aż pięć cmentarzy, które pochodzą z czasów I wojny światowej. Jeden z piękniejszych jest położony w pobliżu kolegiaty. Co ciekawe został wykonany przez włoskich jeńców na podobieństwo tyrolskich winnic.

Podziel się swoją opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *