Bobowa miastem koronki klockowej

Bobowa miastem koronki klockowejTo bardzo małe miasteczko liczy nieco ponad 3 tysiące mieszkańców. Charakteryzuje się dodatnim przyrostem naturalnym. Co ciekawe, mieszkańcy tego uroczego miejsca, stosunkowo rzadko podejmują decyzję o opuszczeniu go. Korzystają za to każdego dnia z jego uroków.

Lokalny rynek pracy

Tak, jak to zazwyczaj bywa w przypadku mniejszych aglomeracji, bezrobocie jest na dosyć sporym poziomie. Zdecydowanie większym niż w województwie. Prawie jedna trzecia osób w wieku produkcyjnym, jest zarejestrowana jako osoby bezrobotne. Ci, którzy pracują, w większości przypadków uprawiają ziemię. To właśnie rolnictwo jest głównym źródłem utrzymania ich rodzin. Część osób znalazła również swoje miejsce pracy w przemyśle. Najczęściej jednak wiąże się do z dojazdami do miejsca pracy, ponieważ na terenie Bobowej nie funkcjonuje żadne większe przedsiębiorstwo. Budownictwo jest kolejnym sektorem, w którym pracują tutejsi mieszkańcy. Warto jednak zwrócić uwagę, że branża ta jest dość specyficzna i charakteryzuje się sezonowością. W efekcie, w sezonie zimowym jej pracownicy pozostają najczęściej bez zatrudnienia. Dziedzina, z której bobowianie czerpią najmniejsze dochody to zdecydowanie różnego typu usługi. W tym sektorze trudni się najmniejsza ilość osób.

Ciekawostka

 Czy wiecie, że Bobowa jest jednym z nielicznych miast w kraju, w którym można uczestniczyć w niezwykłych warsztatach produkcji koronki metodą klockową. A dla tych, którzy nie mają aż tyle zapału, istnieje możliwość zakupu tych arcydzieł podczas organizowanego corocznie Międzynarodowego Festiwalu.

Podziel się swoją opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *