Sułkowice zlokalizowane są w dolinie rzeki Harbutówki i w dolinach uchodzących do niej potoków: Jastrząbka, Lubianka oraz Jasieniczanka. Otoczone są pasmami górskimi. Miasto jest jednym z ośrodków aglomeracji krakowskiej. Zajmuje powierzchnię 16,46 km², na której zamieszkuje tylko 6,5 tysiąca osób. Jest to siedziba gminy miejsko-wiejskiej.
Czasy przeszłe
Pierwsze wzmianki o osadzie są datowane na 1245 rok. Miejscowa ludność w przeszłości trudniła się głównie uprawą roli. Z kolei występowanie rudy darniowej oraz duże zalesienie obszaru, dzięki czemu dostępne były surowce potrzebne w procesie wytopu, przyczyniły się do rozwoju kowalstwa. Z czasem wyroby sułkowickich kowali stały się znane i cenione w całym kraju. Co ważne, w drugiej połowie XIX stulecia działało tutaj aż 1000 kowali. Nadanie praw miejskich dla Sułkowic miało miejsce dopiero w 1969 roku.
Sułkowice w dobie dzisiejszej
Moment lokacji miasta był zdecydowanie przełomem w dziejach Sułkowic. Przyczyniło się to zdecydowanie do jego rozwoju, a także wzrostu znaczenia w całym regionie. Aktualnie sułkowiczanie pracują przede wszystkim w branży metalowej, które dość prężnie się tutaj rozwija. Dodatkowo nadal jest obecne kowalstwo, które miało swoje początki w wiekach poprzednich. Warto jednak podkreślić, że w XXI wieku fach ten nabiera zupełnie innego wymiaru. Aktualnie dość duży popyt występuje na kowalstwo artystyczne.