Ciężkowice czyli turystyka połączona z rolnictwem

Ciężkowice czyli turystyka połączona z rolnictwemZgodnie z legendą osada została założona przez stryja Mieszka I, który kiedyś zabłądził w te strony. Nazwa pochodzi właśnie od jego imienia – Cieszko. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą już z roku 1125. Z kolei sama osada została założona w 1288 roku. Przed wiekami przebiegało tutaj wiele szlaków handlowych, które prowadziły z Czech i Węgier do Krakowa. Miasto posiadało nawet prawo do organizacji cotygodniowych targów. Nie było to wówczas domeną większości. Kupcy handlowali głównie wyrobami tkackimi i rzemieślniczymi. Ponadto sprzedawano sól oraz produkty rolnicze, szczególnie szeroko znany ciężkowicki nabiał.

Miasto dzisiaj

 Aktualnie Ciężkowice są siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej. Powierzchnia samego miasta wynosi niewiele, bo tylko 9,99 km². Liczba ludności w połowie roku 2016 wynosiła 2 478 osób. Co ciekawe, jest to jedno z tych miast, w którym liczba ludności wzrasta, a nie maleje.

Gdzie do pracy w Ciężkowicach

Miasto słynie z tego, że jest ośrodkiem rolniczo-turystycznym. Przyczyniają się do tego stosunkowo dosyć dobre gleby i tradycja, która nakazuje ludziom uprawiać rolę. Ponieważ ich ojcowie i dziadkowie również tak czynili. Z kolei do rozwoju turystyki przyczynia się położenie miasta i liczne zabytki, które można tutaj zobaczyć. Przez Ciężkowice przebiegają liczne szlaki piesze, a także rowerowe.

Warto wiedzieć

  • Do dzisiaj w mieście na rynku ciężkowickim w każdą środę organizowany jest targ.
  • Prawa miejskie Ciężkowice straciły w 1934 roku. Odzyskały je dopiero w roku 1998, czyli po upływie 64 lat.

Podziel się swoją opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *