Historia miasta jest nie do końca odkrytą kartą. Zostało ono założone prawdopodobnie przez osadników flamandzkich w XV wieku. Prawa miejskie Brzeszcze uzyskały dopiero w roku 1962. Co ciekawe, miasto w latach 1975–1998 administracyjnie należało do województwa katowickiego. Obecnie jest siedzibą gminy miejsko–wiejskiej. Powierzchnia miasta liczy 19,04 km² i jest zamieszkała przez niewiele, bo nieco ponad 11 tysięcy osób. Co bardzo smutne to fakt, że liczba ludności w tym mieście charakteryzuje się tendencja spadkową.
Rynek pracy w mieście
Gospodarka na terenie miasta nie jest wybitnie rozwinięta. Funkcjonuje tutaj jedynie kopalnia węgla kamiennego, w której wydobycie odbywa się już od roku 1907. Sam proces zaś poszukiwania złóż rozpoczęto 6 lat wcześniej. Kopalnia jest zdecydowanie największym pracodawcą w mieście i okolicy. To właśnie ona w głównej mierze daje zatrudnienie lokalnemu społeczeństwu. Ponadto na terenie miasta są także miejsca pracy dla pedagogów i nauczycieli. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że obecna reforma edukacji sporo namieszała w tej kwestii. W Brzeszczach do tej pory funkcjonowały aż dwa gimnazja, które zgodnie z reformą przestają być już potrzebne.
Lokalna kultura
Jest to jeden z tych aspektów, które w mieście mają się bardzo dobrze. Brzeszczanie od czasów wybudowania kopalni chętnie angażowali się w lokalne inicjatywy społeczne. Niewątpliwie przyczynia się do tego fakt, iż w większości przypadków stanowili grupę osób przybyłych do pracy w kopalni. Bardzo często z najdalszych części zaboru austriackiego.