U zbiegu Białego i Czarnego Dunajca, w środkowej części Kotliny Nowotarskiej, u podnóża Gorców leży Nowy Targ. Właściwa nazwa miasta to Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ. Aktualnie jest to siedziba powiatu nowotarskiego oraz gminy wiejskiej. Zajmuje powierzchnię 51,07 km² i może pochwalić się liczbą mieszkańców, która znacznie przekracza 30 tysięcy.
Nowy Targ w przeszłości
Początki osadnictwa na terenach dzisiejszego Podhala sięgają XIII wieku, kiedy to z opactwa w Jędrzejowie przybyli cystersi. Założyli klasztor w Ludźmierzu, a w 1254 Bolesław Wstydliwy zezwolił im na zakładanie nowych osad. Miasto, jako ważny ośrodek handlowy znajdujący się blisko granicy z Węgrami, otrzymywało od królów polskich wiele przywilejów. Dzięki temu mógł rozwijać się handel i rzemiosło. Przed wiekami Nowy Targ był jednym z miast królewskich Korony Królestwa Polskiego. Kluczową datą było nadanie prawa miejskich, które odbyło się 22 czerwca 1346 roku.
Gospodarka miasta
Nowy Targ jest przede wszystkim centrum handlowym. Jednak nie tylko. Metropolia jest również bardzo dobrze rozwinięta pod względem komunikacyjnym i przemysłowym Podhala oraz południowej części Małopolski. Przede wszystkim jednak stanowi bardzo ważny ośrodek handlu z zagranicą, a konkretnie ze Słowacją. Nic dziwnego skoro już w czasach średniowiecza osada była związane z handlem oraz rzemiosłem. Nowy Targ posiadał prawo składowania soli, miedzi, ołowiu oraz wina, a w 1533 wydano przywilej mówiący, że obcy kupcy nie mogą omijać miasta. Co ciekawe, do dzisiaj funkcjonuje rozsławiony nowotarski jarmark, którego początki sięgają XIII wieku.