Historia miasta jest ściśle związana ze złożami soli kamiennej, które zostały odkryte w XII wieku. Lokacja Wieliczki miała miejsce pod koniec kolejnego wieku.
Zabytkowa kopalnia zlokalizowana na terenie miasta jest jedynym na świecie obiektem górniczym, który działa nieprzerwanie od czasów średniowiecza aż do chwili obecnej. Jeszcze do niedawna wydobywano tu nadal sól. Fakt ten sprawił, że obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Dodatkowo jest to również najstarsze w Polsce przedsiębiorstwo solne. Od czasów średniowiecza jest elementem, który wzbogaca kraj materialnie oraz kulturalnie.
Mieszkańcy i władze miasta potrafią wykorzystywać posiadane zasoby. Kopalnia Soli w Wieliczce jest jednym z najbardziej obleganych turystycznie miejsc tego typu. Odwiedzając miasto, nie można również ominąć wyjątkowej zabudowy klasztornej a także malowniczych budynków sakralnych oraz muzeum.
Kolejną gratką dla turystów jest zdecydowanie „Solny Świat” czyli największe w Polsce, a drugie na świecie malowidło 3D. Arcydzieło zostało wykonane przez Ryszarda Paprockiego i należy do coraz częściej występującego nurtu sztuki ulicznej.
Mieszkańcy Wieliczki w zdecydowanej większości znajdują zatrudnienie w sektorze turystycznym. Młodzi ludzie korzystają także z bliskiej odległości do stolicy Małopolski, zaledwie 13 km do Krakowa. W większości przypadków właśnie tam znajdują zatrudnienie.