Na obszarze Podgórza Bocheńskiego w Kotlinie Sandomierskiej leży Wojnicz. Niewielkie miasteczko w powiecie tarnowskim, siedziba władz gminnych. Wchodzi w skład aglomeracji tarnowskiej, a od Tarnowa dzieli go jedynie dystans 12 km. Z kolei do stolicy województwa należy przebyć drogę 76 km. Zaś do serca podkarpackiego – niecałe 100 km.
Miasto przed laty
Wojnicz był prastarą osadą targową oraz wczesnośredniowiecznym grodem kasztelańskim. Pojawienie się ludzi na terenach obecnej metropolii jest datowane na przełom wieków VIII i IX. Co ciekawe, już w XIII wieku miasto posiadało własny targ. W tym samym stuleciu pojawiła się pierwsza wzmianka o Wojniczu jako mieście. W roku 1349 król Kazimierz Wielki dokonał zmiany rangi metropolii z prawa średzkiego na magdeburskie. W kolejnych stuleciach osada była niszczona przez kilkakrotne pożary.
Wojnicz obecnie
Miasto, poza doskonałą lokalizacją, jest także wyśmienicie skomunikowane z innymi aglomeracjami. Przede wszystkim leży na skrzyżowaniu dróg: międzynarodowej 94 i wojewódzkiej 975. Ponadto nieopodal znajduje się autostrada A4. Z kolei zjazd Tarnów-Zachód komunikuje Wojnicz z tym ważnym traktem komunikacyjnym. Miasto posiada także połączenia PKS z ponad 20 innymi metropoliami. W tym także stolicami innych województw. Poza pozytywnymi aspektami działalności ludzkiej Wojnicz posiada został obdarowany także bogactwem naturalnym. Na terenie miasta występują liczne surowce mineralne. Wśród nich prym wiodą energetyczne, czyli gaz ziemny. Na drugim miejscu uplasowały się surowce chemiczne tj. różnego rodzaju sole kamienne. Następnie odkryto tutaj złoża surowców skalnych. Oprócz nich występują także inne skały jak np. rudy żelaza, łupki bitumiczne czy torfy. Warto także wspomnieć o wodach mineralnych występujących na tych terenach. Bez wątpienia surowce mineralne stanowią siłę napędową miasta i całej gminy. Ich eksploatacja oraz dystrybucja zapewnia miejsca pracy lokalnej ludności.