Miasto usytuowane w powiecie tarnowskim, na prawym brzegu Dunajca. Jest siedzibą władz gminnych. Żabno jest nie małym miasteczkiem i zajmuje powierzchnię 11,13 km². Natomiast liczba jego mieszkańców nie oszałamia i wynosi zaledwie 4 230 osób. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa tarnowskiego.
Miasto w przeszłości
Pierwsza zapisana wzmianka na temat Żabna pochodzi z roku 1274. Wówczas to książę Bolesław Wstydliwy podarował miejscowość swojemu najbardziej walecznemu rycerzowi. Historycy nie są pewni, co do dokładnej daty lokacji miasta. Wiadomo jednak, że stało się to przed rokiem 1385. Największy rozwój rzemiosła, a w efekcie miasta przypadł na XV stulecie. Żabno stało się miejscem organizacji regularnych jarmarków, na które przybywało mnóstwo kupców i sprzedawców. Wszystko za sprawą dogodnej lokalizacji osady. Co ciekawe, ich tradycja przetrwała aż do czasów obecnych. Miasto w odległej przeszłości było wielokrotnie niszczone. Ze względu na położenie tuż przy szlaku handlowym, padało także ofiarą grabieży i napadów. W swojej historii utraciło także prawa miejskie. Udało się je odzyskać dopiero w 1934 roku.
Żabno w XXI wieku
Aktualnie miasto jest docelowym ośrodkiem dla mieszkańców okolicznych wsi. Ponadto rozwija się tutaj drobny przemysł metalowy oraz spożywczy. W przypadku tego drugiego, prym wiedzie przetwórstwo warzyw i owoców, które pochodzą przede wszystkim od lokalnych rolników i sadowników. Mieszkańcy zatrudnienia szukają także w dwóch przedsiębiorstwach, które zajmują się produkcją wyrobów woskowych, głównie świec. W związku z powyższym, rynek pracy w Żabnie do najłatwiejszych nie należy.