Trzebinia pełna przemysłu

Miasto położone na pograniczu Wyżyny Olkuskiej, Pagórów Jaworznickich i Rowu Krzeszowickiego, w zachodniej części województwa małopolskiego, w powiecie chrzanowskim. Trzebinia jest siedzibą władz gminnych. Z geograficznego punktu widzenia jest wyżyną. Z kolei ekonomiczne spojrzenie wskazuje na bliską odległość do takich metropolii jak Kraków (zaledwie 30 km w linii prostej) oraz Katowice (tylko 2 km więcej niż do Krakowa). Z uwagi na fakt, iż miasto leży na zachodnim krańcu województwa, występują także pewne relacje z niektórymi miastami Górnego Śląska.

Przeszłość miasta

Pierwsze znaleziska archeologów, które wskazują na działalność ludzką na tychże terenach, sięgają czasów kultury łużyckiej. Wiadomo także, iż początki samego miasta sięgają średniowiecza, kiedy to rozwijała się tutaj gospodarka folwarczna. Rozwój największego rozwoju Trzebini przypada na przełom wieków XIX i XX. Wówczas intensywnie poszerzał się przemysł surowcowy. Co ciekawe, właśnie wtedy powstało tutaj aż 5 dużych kopalń węgla, dwie huty cynku oraz huta szkła. W kolejnych latach metropolia rosła w siłę i otwierała kolejne zakłady przemysłowe.

Czasy współczesne

Już wprowadzenie gospodarki wolnorynkowej wyeliminowało z rynku pewne firmy w Trzebini lub całkowicie wyeliminowało niektóre sektory. Niemniej jednak w mieście nadal można znaleźć zatrudnienie. Przede wszystkim w przemyśle. Stosunkowo dobrze mają się takie gałęzie jak przemysł petrochemiczny czy budowlany.

Podziel się swoją opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *