Miasto z drugim co do wielkości rynkiem. Siedziba władz gminnych w powiecie tarnowskim. Zakliczyn zlokalizowany jest na Pogórzu Rożnowskim, na prawym brzegu Dunajca w otoczeniu zalesionych wzgórz. Powierzchnia aglomeracji miejskiej to raptem 4,02 km². Liczba mieszkańców nie sięga nawet 2 tysięcy. W latach 1975–1998 Zakliczyn administracyjnie należał do województwa tarnowskiego.
Historia osady
Na kartach historii niewiele można znaleźć na temat Zakliczyna. Wiadomo, że w przeszłości była to niewielka osada. Zyskała ona popularność dzięki przybyciu do niej franciszkanów-reformatów w XVI wieku. 50 lat później Zakliczyn otrzymał prawa miejskie. Utracił je w 1934 roku. Po czym odzyskał dopiero z dniem 1 stycznia 2006.
Gospodarka
Zakliczyn jest głównym ośrodkiem administracyjno-usługowym. To właśnie tutaj przyjeżdżają mieszkańcy z okolicznych miejscowości, aby załatwić wszelkie niezbędne sprawunki. Wszystko dlatego, że miasto posiada niezbędne instytucje użyteczności publicznej. Zlokalizowane są tutaj także niewielkie punkty usługowe. Najczęściej jednak to po prostu 1-osobowe biznesy. W związku z tym, że brak jest dużych przedsiębiorstw oferujących pracę, mieszkańcy postawili na samozatrudnienie. Wykorzystali wyjątkową lokację Zakliczyna oraz całej gminy i stworzyli gospodarstwa agroturystyczne. Przybywający turyści mogą nie tylko skorzystać z noclegu, ale także skosztować lokalnych płodów rolnych.