Wolbrom to stosunkowo niewielkie miasto zlokalizowane na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się ono na źródliskowym obszarze Białej Przemszy nad rzekami Pokrzywianką i Centarą. Jest siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej. Na obszarze 10,12 km² mieszka niecałe 9 tysięcy mieszkańców. W latach 1931–1954 był siedzibą gminy Dłużec. W przeszłości Wolbrom był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
Miasto w przeszłości
Historycy nie mają do dyspozycji wielu dokumentów, które świadczyłyby o przeszłości metropolii. Nie wiadomo dokładnie, kiedy pojawiła się pierwsza wzmianka o tych terenach. Pewne jest natomiast to, iż prawa miejskie zostały nadane w 1327 roku. Niestety w XIX wieku Wolbrom utracił pozycję miasta. Udało się ją odzyskać dopiero w 1930 roku. Wiadomo także, że w roku 1886 aż jedna trzecia domostw wraz z zabudową miejską zostały doszczętnie strawione przez ogromny pożar. Po potopie szwedzkim, na terenach, które obecnie należą do miasta, zaczęła osiedlać się ludność żydowska.
Gospodarka i lokalny przemysł
Już pod koniec XIX stulecia, gdy liczba mieszkańców zaczęła sukcesywnie wzrastać, zaczął się rozwijać handel, a także rzemiosło szewskie. Z kolei w wyniku decyzji cara Aleksandra III rozpoczęła się budowa całej sieci infrastruktury. Okoliczni mieszkańcy cieszyli się podwójnie ponieważ znajdowali dobrze płatne zatrudnienie przy tej inwestycji. Aktualnie Wolbrom jest jednym z ważniejszych w kraju ośrodków przemysłu gumowego. Na terenie miasta działa szereg niezależnych przedsiębiorstw, które oferują miejsca pracy.