Tuż przy międzynarodowej trasie E7 w odległości zaledwie 45 km od Krakowa oraz 80 km od stolicy województwa świętokrzyskiego, zlokalizowany jest Miechów. Miasto, które jest zamieszkiwane przez prawie 12 tysięcy osób, a jego powierzchnia wynosi 15,49 km². Ponadto metropolia zlokalizowana jest w środkowej części Wyżyny Miechowskiej. Leży w dolinie potoku Miechówki, lewego dopływu Cichej (której ujściowy odcinek jest często błędnie utożsamiany z Miechówką). To właśnie owa lokacja przyczynia się do tego, iż ponad miechowskimi domami jest utrudniony przepływ powietrza. W efekcie niebo tutaj jest dość często spowite smogiem, a zwłaszcza w sezonie grzewczym. Co za tym idzie, metropolia znajduje się w niechlubnym rankingu miast z najbardziej zanieczyszczoną atmosferą.
Bogate karty historii
Lokacja miasta miała miejsce w 1290 roku. To właśnie na tych ziemiach odbyło się wiele wydarzeń, które na zawsze zapisały się w kartach historii kraju. W styczniu 1734 roku stoczono tu bitwę, podczas której dzielni i waleczni Polacy pokonali wojska Saksonii. W Miechowie także wydano dekret, który oficjalnie zakazywał osiedlania się na tych terenach ludności pochodzenia żydowskiego. Ze względu na ukształtowanie terenu Niemcy przygotowywali tereny w okolicy Miechowa do obrony, m.in. budując bunkry betonowe i ziemne, okopy, wycinając drzewa w dolinie Szreniawy. Działo się to podczas II wojny światowej.
Miechowski rynek pracy
Próżno szukać tutaj wielkich fabryk czy zakładów, w których społeczeństwo mogłoby znaleźć zatrudnienie. Zato istnieje dobrze rozwinięta komunikacja kolejowa, która umożliwia bezpośrednie połączenie z takimi miastami jak Warszawa, Kraków, Przemyśl, Szczecin, Olsztyn czy Zakopane. Dzięki temu mieszkańcy mogą szukać pracy poza ich rodzinnym miastem. W samym Miechowie zaś pracę mogą dostać osoby związane z oświatą. Branża edukacyjna jest tutaj stosunkowo dobrze rozwinięta. W związku z powyższym, nauczyciele zostają na miejscu.