W 1595 roku była to wieś położona w powiecie śląskim województwa krakowskiego. Jej właścicielem był Mikołaj Ligęzy, czyli ówczesny kasztelan wiślicki. W roku 1969 Chełmek otrzymał prawa miejskie. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa bielskiego. Aktualnie miasto jest siedzibą gminy. Na jego niewielkiej powierzchni, która wynosi zaledwie 8,27 km², mieszka prawie 10 tysięcy obywateli.
Miejska Strefa, czyli słów kilka na temat aktywności gospodarczej
yDo historii przeszedł już zakład przemysłu skórzanego, który prężnie działał na terenie miasta w latach 1932-2003. Co ciekawe, był to pierwszy zakład przemysłowej produkcji obuwia w Polsce. W Chełmku wybudowano wówczas nie tylko fabrykę obuwia wraz z osiedlem pracowniczym. Dodatkowo także szkołą, infrastrukturą sportową (wraz z boiskiem, basenem, kortami tenisowymi i skocznią narciarską). Zakład posiadał też dwie garbarnie. Obecnie spółka jest w upadłości. A od roku 2006 został otwarty w jej miejscu Dom Pamięci. Ponadto na terenie byłych zakładów powstała specjalna Miejska Strefa Aktywności Gospodarczej. Zajmuje łącznie powierzchnię 27 ha. Dodatkowo władze miasta i gminy podejmują szereg działań, aby sukcesywnie powiększać ten obszar i zdobywać kolejnych inwestorów. W tym także z kapitałem zagranicznym.
Dlaczego to tak istotne?
Ponieważ jest to miejsce, w którym działa aktywnie aż 150 zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. Tworzą one nie tylko miejsca pracy, dając zatrudnienie ponad 2000 ludzi. Przyczyniają się także do rozwoju tego regionu. Sektory gospodarcze, które najczęściej działają w strefie to: obuwniczy, budowlany, motoryzacyjny. Ponadto producenci opakowań, mebli, okien.