Nad rzeką Poprad i dwoma jej dopływami, czyli potokami Szczawnik i Muszynka, niecałe 5 km od granicy ze Słowacją leży Muszyna. Miasto zlokalizowane na wysokości 450 m n.p.m. Główna część miejscowości znajduje się na prawym brzegu Popradu, niewielka część zwana Zapopradziem znajduje się w jego zakolu na lewym brzegu. Pod względem geograficznym znajduje się w trzech mezoregionach: Beskid Sądecki, Góry Leluchowskie i Góry Lubowelskie. Liczba muszynian nie dobiega 5 tysięcy. Powierzchnia miasta zaś to 24,43 km².
Rys historyczny
Powstanie oraz rozwój osady związane były z pobliskim pograniczem, a także z przebiegającym wzdłuż doliny Popradu starym szlakiem handlowym zwanym „węgierskim”. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1209 roku. W 1288 roku miejscowość została zapisana w testamencie przez Wysza, scholastyka kapituły krakowskiej, biskupom krakowskim. Lokacja miasta miała miejsce w 1356 roku.
Zakątek uzdrowiskowy, czyli lokalny rynek pracy
Muszyna posiada status miejscowości uzdrowiskowej z licznymi odwiertami i rozlewniami wód mineralnych. Stało się to w latach 20. ubiegłego wieku w wyniku starań burmistrza Antoniego Jurczaka i dr Seweryna Mściwujewskiego. W 1932 dokonano odwiertu dwóch pierwszych źródeł mineralnych. Niestety wojna wszystko zniszczyła. Dopiero w 1958 roku została wznowiona działalność. Od tamtej pory zasoby leczniczych wód mineralnych są głównym bogactwem regionu. Zawierają niezbędne człowiekowi biopierwiastki takie jak magnez, wapń, sód, potas, żelazo, selen czy lit. Muszyna spełnia warunki prowadzenia leczenia uzdrowiskowego chorób układu oddechowego i przewodu pokarmowego.