About us

A more efficient and carbon-free future starts with intelligent design as we prepare for a world that will be increasingly digital and electric. Our business and technology ambition is to develop and deliver a complete range of best-in-class electrical design software for high efficiency and reliability.

The Alliance ETAP / IGE+XAO / ALPI develops software solutions for electrical design, engineering calculations and BIM design. Since 2018, the companies are as well part of Schneider Electric SE under the Brand of ETAP.

IGE+XAO is a renowned electrical engineering software provider, ALPI is a European leader in automated calculation, sizing and design software for electrical installations, and ETAP is a global leader in energy management and engineering solutions.
IGE+XAO is a software publisher designing, producing, selling and supporting of a wide range of Computer Aided Design (CAD) and Product Lifecycle Management (PLM) software. From electrical schematics to complex 3D manufacturing solutions, our technology, software and services improve the way our customers design and maintain their electrical installations.

About Schneider Electric SE

Schneider Electric, the global leader in the digital transformation of energy management and automation, has announced several major investments in recent years to enhance its energy management software portfolio. This is in line with the Groups strategic vision to expand its offering of best-in-class, end-to-end software solutions to achieve efficiency and sustainability across the lifecycle.
We aim to be the most diverse, inclusive and fair company in the world. We value differences, actively promote inclusion, and create an environment that fosters the individuality of each person in the companys best interest.

IGE+XAO Electrical CAD, PLM and SIMULATION software: ige-xao.com
Schneider Electric: www.se.com

IGE+XAO Polska sp. z o.o. to producent i dostawca innowacyjnego oprogramowania do projektowania instalacji elektrycznych, układów automatyki i energetyki oraz wiązek kablowych, zatrudni na umowę o pracę do siedziby w KRAKOWIE
Inżynier Wsparcia Technicznego
Miejsce pracy: Kraków

Poszukujemy zorientowanego na karierę inżyniera elektrotechnika/energetyka, który wzmocni nasz zespół After Sales w Krakowie, skąd obsługujemy klientów w Polsce i w Europie Środkowowschodniej. Gwarantujemy szeroki zakres intensywnych szkoleń wdrożeniowych, które są prowadzone przez naszych doświadczonych ekspertów.

Zakres obowiązków:
  • Zapewnienie wsparcia technicznego naszym klientom w zakresie wdrożenia oprogramowania
  • Proaktywna pomoc w zakresie wsparcia technicznego produktów ETAP/Caneco, prezentacji technicznych i szkoleń produktowych
  • Wsparcie działań rozwojowych ETAP/Caneco, w tym wsparcie produktu, testowanie oprogramowania i inne powiązane zadania
  • Tłumaczenie dokumentacji technicznej.
  • Uczestniczenie w wiodących wydarzeniach branżowych (targi, seminaria)
Nasze wymagania:
  • Idealny kandydat powinien posiadać gruntowną wiedzę na temat obliczeń sieciowych i projektowania instalacji elektrotechnicznych
  • Wykształcenie wyższe techniczne w kierunku elektrotechnika/energetyka
  • Znajomość programów do obliczeń i wymiarowania
  • Trzyletnie doświadczenie zawodowe w branży inżynierskiej/projektowej
  • Doskonałe umiejętności komunikacyjne oraz zdolności pedagogiczne (łatwość przekazywania wiedzy)
  • Bardzo dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie
  • Ważne prawo jazdy kategorii B
Mile widziane:
  • Znajomość oprogramowania: Power Factory, Caneco/ ETAP, itp.
Oferujemy:
  • Intensywne szkolenia wdrożeniowe (Caneco/ETAP)
  • Stabilną i atrakcyjną pracę w międzynarodowym i dynamicznie rozwijającym się zespole, z możliwością wdrażania własnej wiedzy
  • Różnorodne zadania i obsługę interesujących klientów
  • Uczestnictwo w regularnych szkoleniach i ciekawe perspektywy rozwoju kariery
  • Możliwość pracy hybrydowej, elastyczny czas pracy
  • Pozytywną i otwartą atmosferę pracy
  • Atrakcyjny pakiet socjalny obejmujący m.in. prywatną opiekę medyczną, karty multisportowe, imprezy integracyjne
  • Udział w innowacyjnej międzynarodowej grupie