Przemysł metalowy w Sułkowicach

przemysł metalowy w SułkowicachSułkowice zlokalizowane są w dolinie rzeki Harbutówki i w dolinach uchodzących do niej potoków: Jastrząbka, Lubianka oraz Jasieniczanka. Otoczone są pasmami górskimi. Miasto jest jednym z ośrodków aglomeracji krakowskiej. Zajmuje powierzchnię 16,46 km², na której zamieszkuje tylko 6,5 tysiąca osób. Jest to siedziba gminy miejsko-wiejskiej.

Czasy przeszłe

Pierwsze wzmianki o osadzie są datowane na 1245 rok. Miejscowa ludność w przeszłości trudniła się głównie uprawą roli. Z kolei występowanie rudy darniowej oraz duże zalesienie obszaru, dzięki czemu dostępne były surowce potrzebne w procesie wytopu, przyczyniły się do rozwoju kowalstwa. Z czasem wyroby sułkowickich kowali stały się znane i cenione w całym kraju. Co ważne, w drugiej połowie XIX stulecia działało tutaj aż 1000 kowali. Nadanie praw miejskich dla Sułkowic miało miejsce dopiero w 1969 roku.

Sułkowice w dobie dzisiejszej

Moment lokacji miasta był zdecydowanie przełomem w dziejach Sułkowic. Przyczyniło się to zdecydowanie do jego rozwoju, a także wzrostu znaczenia w całym regionie. Aktualnie sułkowiczanie pracują przede wszystkim w branży metalowej, które dość prężnie się tutaj rozwija. Dodatkowo nadal jest obecne kowalstwo, które miało swoje początki w wiekach poprzednich. Warto jednak podkreślić, że w XXI wieku fach ten nabiera zupełnie innego wymiaru. Aktualnie dość duży popyt występuje na kowalstwo artystyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *