Przemysł gumowy w Wolbromiu

przemysł gumowy w WolbromiuWolbrom to stosunkowo niewielkie miasto zlokalizowane na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się ono na źródliskowym obszarze Białej Przemszy nad rzekami Pokrzywianką i Centarą. Jest siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej. Na obszarze 10,12 km² mieszka niecałe 9 tysięcy mieszkańców. W latach 1931–1954 był siedzibą gminy Dłużec. W przeszłości Wolbrom był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

Miasto w przeszłości

Historycy nie mają do dyspozycji wielu dokumentów, które świadczyłyby o przeszłości metropolii. Nie wiadomo dokładnie, kiedy pojawiła się pierwsza wzmianka o tych terenach. Pewne jest natomiast to, iż prawa miejskie zostały nadane w 1327 roku. Niestety w XIX wieku Wolbrom utracił pozycję miasta. Udało się ją odzyskać dopiero w 1930 roku. Wiadomo także, że w roku 1886 aż jedna trzecia domostw wraz z zabudową miejską zostały doszczętnie strawione przez ogromny pożar. Po potopie szwedzkim, na terenach, które obecnie należą do miasta, zaczęła osiedlać się ludność żydowska.

Gospodarka i lokalny przemysł

Już pod koniec XIX stulecia, gdy liczba mieszkańców zaczęła sukcesywnie wzrastać, zaczął się rozwijać handel, a także rzemiosło szewskie. Z kolei w wyniku decyzji cara Aleksandra III rozpoczęła się budowa całej sieci infrastruktury. Okoliczni mieszkańcy cieszyli się podwójnie ponieważ znajdowali dobrze płatne zatrudnienie przy tej inwestycji. Aktualnie Wolbrom jest jednym z ważniejszych w kraju ośrodków przemysłu gumowego. Na terenie miasta działa szereg niezależnych przedsiębiorstw, które oferują miejsca pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *