Miasto z obiektem UNESCO

Miasto z obiektem UNESCOKopalnia soli kamiennej w Bochni to jeden z najstarszych w kraju i Europie zakładów tego typu. Jest to również jeden z obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Samo miasto zaś jest najstarszym, na obecnym terenie Małopolski.

Rys historyczny

Bochnia do roku 1248 była jedynie osadą górniczą. Jednak w momencie, gdy odkryto tu pierwsze w Polsce złoża soli, sytuacja diametralnie się zmieniła. Już w roku 1253 miasto otrzymało akt lokacyjny. Kopalnia przez następne wieki stanowiła główne źródło dochodów mieszkańców oraz ich sąsiadów z okolicznych miejscowości. Ostatnie kilkadziesiąt lat obfitowało w przyłączanie kolejnych obszarów do Bochni.

Kopalnia na miarę złota

Pomimo tego, że od roku 1990 sól nie jest już tutaj wydobywana, mieszkańcy w dalszym ciągu korzystają z dobrodziejstw kopalni. Wszystko dlatego, że zaaranżowano tu uzdrowisko. W jego nadziemnej części kuracjusze mogą korzystać z centrum rehabilitacji, które oferuje szereg zabiegów leczniczych. Na wszystkich tych, którzy nie mają przeciwwskazań zdrowotnych  czeka zwiedzanie solnych labiryntów. Jakby tego było mało, w kopalni odbywają się także nietypowe imprezy sportowe.

Można pokusić się o stwierdzenie, że mieszkańcy tej solnej krainy mają przedsiębiorczość we krwi. Prężnie działa tutaj baza noclegowo-hotelowo-gastronomiczna. Dla wszystkich tych, którzy lubią długie spacery, frajdą mogą się okazać liczne szlaki. Z kolei miłośnicy pływania mają możliwość skorzystania z nowoczesnego kompleksu, który powstał na terenie byłej jednostki wojskowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *