Kto może pracować w straży pożarnej w Zakliczynie?

straż pożarnaDziecięce marzenie niemalże każdego chłopca, czyli zostanie strażakiem, wcale nie jest tak łatwe do spełnienia, jak by się mogło wydawać. Praca ta jest niezwykle trudna, a w dodatku wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu wymagań.

Aby zostać strażakiem należy skończyć szkołę pożarniczą. Po niej – należy zdać egzaminy wstępne, składające się z dwóch części. Jedna z nich – to teoria, a druga – praktyka, czyli testy sprawnościowe. Część teoretyczna ma za zadanie określić, czy osoba ubiegająca się o miejsce w szkole, spełnia wymogi (głównie psychologiczne), aby zostać strażakiem. Aby zawodowo pomagać ludziom, między innymi gasząc pożary czy wydobywając ofiary wypadków zakleszczone w autach, trzeba posiadać szereg cech. Jest to między innymi odwaga, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, a także świadomość, że ratując cudze życie, można doznać uszczerbku na własnym zdrowiu. Do straży pożarnej w Zakliczynie można dostać się również poprzez przyjęcie do służby przygotowawczej.

Kandydat na strażaka musi spełnić szereg wymogów: posiadać polskie obywatelstwo, mieć pełnię praw publicznych oraz nie być karanym, a także być zdolnym do zostania zawodowym strażakiem (potwierdzeniem takiego stanu rzeczy jest zaświadczenie lekarskie). Którąkolwiek drogę obierze potencjalny kandydat, należy pamiętać że jest to zawód zaufania publicznego i trzeba być w 100% pewnym podejmowanej decyzji, aby w sytuacji kryzysowej nie zawieść osób, które liczą na pomoc.

One Reply to “Kto może pracować w straży pożarnej w Zakliczynie?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *